skorzane buty

Obuwie, które tysiące lat temu stosowane było wyłącznie w celu ochrony stóp, obecnie zyskało jeszcze dodatkowe funkcje – zapewniają komfort i są wygodnym dodatkiem. Choć współczesne buty produkuje się z wielu różnych materiałów, skóra bezsprzecznie jest numerem jeden. Co sprawia, że buty skórzane są tak chętnie wybierane? Jakie znaczenie mają w modzie kobiecej?

Krótka historia butów skórzanych

Choć wielce prawdopodobne jest, że stopy okrywano od początku ludzkości, pierwsze potwierdzenie wykorzystania tego materiału jako obuwia pochodzi okresu między neolitem a epoką brązu. But wykonany z jednego kawałka skóry bydlęcej mający około 5500 lat znaleziono w ormiańskiej jaskini w 2010 roku. Już wtedy doceniano trwałość skóry, a także doskonałe właściwości chroniące stopę przed wilgocią i zatrzymujące ciepło. Te cechy doceniane są po dziś dzień, a nowoczesne metody obróbki pozwalają dodać do nich wyjątkowe walory estetyczne.

Elegancki vibe, ale czy tylko?

Przez wiele lat w kobiecych garderobach znajdowały się skórzane buty damskie, takie jak czółenka, szpilki i kozaki. Materiał zarezerwowany był przede wszystkim do rodzajów obuwia eleganckiego, wyjściowego i okolicznościowego. Z upływem czasu i to się zmieniło. Obecnie ze skóry naturalnej produkuje się również klapki, półbuty, botki, trapery i obuwie zimowe w sportowym lub casualowym stylu.

Dlaczego warto wybrać buty ze skóry naturalnej?

Nie da się ukryć, że inwestycja w skórzane buty damskie jest nieco większa, niż zakup obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów. Za wyższą ceną kryją się nie tylko wysokiej jakości materiały, ale również solidność i dokładność wykonania. Buty ze skóry zazwyczaj są trwalsze. Odporność na wchłanianie wody nie tylko wydłuża czas ich użytkowania, ale również sprawia, że materiał nie zbiera dużej ilości brudu i jest łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Obuwie skórzane charakteryzuj się wygodą noszenia i komfortem związanym z tym, że materiał przepuszcza powietrzę, dzięki czemu stopa poci się w mniejszym stopniu.