czyszczenie butow zamszowych

Buty zamszowe są częstym wyborem zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nic dziwnego, ponieważ materiał odznacza się elegancją, która obuwiu dodaje szyku i klasy. Zarówno botki czy sandały damskie, jak i sztyblety czy półbuty męskie charakteryzują się uniwersalnym designem – doskonale prezentują się i w stylizacjach eleganckich, i codziennych. Jak każdy materiał, tak i zamsz wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by buty zachowały swoją estetykę na lata. Z naszymi wskazówkami dbanie o buty zamszowe nie zajmie dużo czasu, a zapewni oczekiwany efekt. Oto najważniejsze z nich.

Czym jest zamsz i dlaczego szybko się brudzi?

Zamsz to rodzaj skóry naturalnej. Dlaczego różni się od tej dobrze nam znanej i gładkiej? Ponieważ mowa o skórze licowanej, natomiast zamsz jest zeszlifowaną skórą naturalną. W wyniku tej obróbki powstają „włoski” przypominające meszek. Cechą charakterystyczną tego materiału jest to, że stosunkowo krótkie włosie układa się w kierunku, w którym przeciągnie się po materiale palcem. Zamsz jest trwały i wykonuje się z niego produkty dobre jakościowo, jednak jednocześnie jest nieco wymagający. Jeśli nie będzie pielęgnowany, szybko staje się podatny na zabrudzenia i przemoczenia. Jak zatem dbać o buty z zamszu?

Impregnacja i czyszczenie jako podstawa pielęgnacji

Wilgoć i zabrudzenia będą mniejszym zagrożeniem dla obuwia wykonanego z zamszu, jeśli przed pierwszym założeniem buty zostaną poddane impregnacji. Preparaty można zakupić w niemal każdym sklepie obuwniczym – ich koszt nie jest wysoki, szczególnie że dzięki impregnatowi utrzymamy buty w nienagannym stanie latami. Zabieg impregnacji zabezpieczy buty, tworząc warstwę ochronną na ich powierzchni. Nie musimy się obawiać, że po użyciu impregnatu skóra zamszowa zmieni swoją estetykę. Impregnat jest niewidoczny i nie wpływa niekorzystnie na wygląd włosia. Warto pamiętać, że zabieg impregnacji warto powtarzać co około dwa tygodnie. Przed nałożeniem preparatu buty należy dokładnie oczyścić. W jaki sposób to zrobić?

Warto wyposażyć się w specjalną szczotkę do czyszczenia butów zamszowych na sucho. Jej struktura jest delikatna dla naszego obuwia, jednak dobrze pamiętać, by wszystkie czynności wykonywać spokojnie, delikatnie i dokładnie. Zbyt gwałtowne i intensywne pocieranie szczotką może niekorzystnie działać na strukturę materiału. Do codziennego czyszczenia butów z błota czy soli drogowej warto zastosować odpowiednie preparaty. Z uwagi na to, że zamsz źle znosi kontakt z wodą, pranie ich w pralce nie będzie najlepszym pomysłem.